REGULACJA ZAWORÓW 4T TIPy

Czas szykować się do sezonu i moto odgruzować tak by cieszyć się z jazdy a nie wnerwiać usterkami.  Przy okazji warsztatowe 4 x TIP…

1. Do dokręcania śrub używaj klucza dynamometrycznego. Fizyki nie oszukasz… Tu trzeba zapomnieć o Polakowości by stać się PRO :) Po skończonej pracy klucz dynamometryczny powinien być odkręcony do zera tak żeby się nie de-kalibrował… Im mniejsze wartości zakresu pracy klucza tym większa de kalibracja wartości… Jeśli uważasz że gadam brednie to sobie już zakup zestaw do naprawy gwintów HELICOIL.

service_lc4

2. Przy regulacji zaworów w ustawieniu tłoka w górnym poluźnieniu może pomóc słomka :)

Łopatologicznie to na kole zamachowym jest marker i on pokazuje gdzie jest góra ale problem polega na tym że marker może być na górze gdy tłok jest na górze albo gdy jest na dole. Mamy 50% szans że będziemy ustawiali zawory prawidłowo. 

Praca silnika 4T po kolei to:

Zawory ustawiamy jak dwa tłoki są zamknięte w czasie kompresji mieszanki z angielska zwane to jest Top Dead Center czyli “TDC”

Żeby się nie bujać bez sensu szukając tego odpowiedniego momentu wystarczy odkręcić pokrywę zaworów i wykręcić świece zapłonową. W dziurę wsadzić słomkę która oprze się na tłoku. Wrzucić wysoki bieg i obracać kołem tak żeby najpierw przeskoczyły zawory od strony gaźnika a potem słomka wysunęła się w górne położenie. Mamy 100% pewność że jesteśmy w dobrym miejscu do rozpoczęcia regulacji zaworów :)

3. Jak już grzebaliśmy przy zaworach to dobrze jest też poświecić parę PLN na nową świecę zapłonową… Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Lepsze zapalanie, równiejsza praca, oszczędność paliwa, mniejsza awaryjność…

W świecy podczas normalnej pracy dochodzi do wypalania elektrod i po pewnym czasie odstęp między nimi robi się większy od nominalnego. Przez to iskra na świecy pojawia się później, czyli następuje opóźnienie zapłonu. Opóźniony zapłon pogarsza m.in. rozruch.

4. O czyszczeniu filtra to nie ma co wspominać co? Mniej powietrza to gorszy performance przy czym więcej syfu który może dostać się do silnika niszczy jego włości począwszy na wycieraniu powierzchni uszczelniającej pomiędzy zaworem a gniazdem…

Ok… to by było na tyle. Ja dziękuje za uwagę… Może komuś się to przyda w życiu niecodziennym… :P

I jeszcze na koniec coś co oczy będzie raziło :) I taki jest mój zamiar…

ktmsklep.pl

(Visited 724 times, 1 visits today)