Sprężynka Mocy EXC 250/300

Jeśli w końcu nabędziesz to swoje marzenie o wadze 103kg moto wypasu i po pierwszych jazdach okaże się, że moc 2T 250 czy 300 na standard factory setupie jest tak duża, że motocykl lata tobą, a nie Ty motocyklem, to oznacza, że moc jest nie do ogarnięcia a co za tym idzie, jest też bezużyteczna.

KTM przychodzi z pomocą i daje w zestawie z motocyklem sprężynki do zmiany charakterystyki pracy silnika.

Odpowiednia zamiana tych sprężynek i napinacza (Dolly screw) powoduje zmianę w czasie otwarcia zaworu mocy w stosunku do zakresu obrotów silnika (RPM). Ma to duży wpływ na zachowanie się motocykla.

300 spring valve RPM

Chodzi o to, że zawór wydechowy otwiera się szybciej lub wolniej, a co za tym idzie po przekręceniu manetki gazu pomarańczowa strona mocy pojawia się szybciej albo później. Sztywniejsza sprężynka (czerwona) otwiera zawór przy niższych obrotach silnika. Słabsza sprężynka (zielona), otwiera w pełni zawór później. Jeśli zawór otwiera się później to przyrost mocy nastąpi po dłuższym okresie a co za tym idzie moc jest bardziej rozłożona w czasie więc maszyna jest bardziej przewidywalna.

Sprawa zmiany sprężynek jest maksymalnie prosta. Wystarczy odkręcić pokrywę magicznej sprężynki i wyciągnąć jej zawartość. Znajdują się tam dwie sprężynki jedna duża i jedna mała pokolorowana na odpowiedni kolor odpowiadający mocy.

Następnie należy podmienić na żądaną sprężynkę odpowiadającą oczekiwaniom i skręcić całość z powrotem z siła 5Nm.

sprezyna mocy ktm (2)

sprezyna mocy ktm (3)sprezyna mocy ktm (1)

O tego momentu motocykl staje się zupełnie innym motocyklem :)

Jeszcze jedno, ta żółta śruba na pokrywie sprężynki to jest ten napinacz (Dolly screw), czyli śruba regulująca dodatkowo wstępne napięcie sprężynki. Tak więc dzięki temu można uzyskać ustawienia pośrednie.

Fabrycznie śruba napinacza ustawiona jest na otwarcie zaworu przy 5600 RPM. Jeśli ją wykręcisz (w lewo) o jeden obrót, to zawór otworzy się o 150 RPM szybciej, czyli ok 5450 RPM. Jeśli ją wkręcisz (w prawo) o jeden obrót, to zawór otworzy się o 150 RPM później, czyli ok 5750 RPM.

Zawór jest w pełni otwarty przy 7900 RPM, co oznacza że zawór zaczyna się otwierać przy 5600 RPM i jest w pełni otwarty przy 7900 RPM, czyli jest tzw. wysokie C :)

Kiedyś przed Redbull Romaniacs zadałem pytanie Chrisowi Birch, jakiej on używa sprężynki w swojej 250tce (przed 2010 Taddy, Chris i inni wybierali 250 2T do Hard Enduro)

Ja w mojej 250 na Redbull Romaniacs mam żółtą sprężynkę i podkręcony preloader, żeby motocykl był mocniejszy, ale nie był takim szatanem jak z czerwoną sprężynką – Chris

Ogólnie rzecz biorąc, tak łopatologicznie i obrazowo to:

Trzeba pamiętać o jednej super ważnej sprawie. To, że jest założona zielona sprężynka to oznacza, że moc do nas później przyjdzie, ale jak już przyjdzie to będzie ona większa niż przy ustawieniu czerwonej sprężynki. Dlaczego? Ponieważ zawór otworzy się przy wyższych obrotach RPM!!!

(Visited 13 866 times, 1 visits today)