MOD’s

Mousse

Żeby nie było problemow z przypadkowymi kapciami pozbywamy się dętek moussew oponach i zakładamy Moussy. Nie trzeba dźwigać zbędnego sprzętu do ściągania kol i latania dziur w dętkach. yesssssss….
Są na rynku różne mousse i nie wiem czym się różnią ale za to wszyscy jak jeden mówią ze najlepsza są BIB Michelina. Cos na kształt „Co Mercedes to Marcedes” albo w kiedyś w skokach spadochronowych „Co Foil to Foil”:) Wiec my tez takie mamy żeby sobie zaoszczędzić późniejszych problemów. Podobno na najdłużej starczają ponieważ się nie topią i nie kruszą za szybko. Można zakładać moussy tylko na zawody a na co dzień śmigać na dętkach albo można mieć dwa typy mousow. Jeden tani na co dzień a jeden wypas tylko na zawody. Osobiście po dwóch latach śmigania na mousse to do dętek nie chce już wracać no chyba ze w bardzo wyjątkowej sytuacji. Jest jeden tylko problem ze takiego nowego moussea trzeba rozjeździć zanim się nada do Hard Enduro i zęby to zrobić albo bierze się zajechane już zawodniku dla którego taki miękki już się nie nadaje albo daje nowy do zajechania komuś kto śmiga cross i odbiera już gotowy przetworzony produkt :) Inna opcja to kupić mousse który jest rozmiar mniejszy niż opona albo taki sam rozmiar ale go nawiercić w wielu miejscach żeby go odpowiednio zmiękczyć…


Sprężynka zmiany charakterystyki silnika

W KTM EXC250/300 w zestawie daje trzy kolory sprężynek które majaSprężynka odpowiadać innym charakterystyka oddawania mocy. Zielona daje najpóźniejszego kopa, żółta to standard a czerwona robi z motocykla wściekliznę. W ramach potrzeby bez żadnego problemu można to sobie wymienić i dopasować prace silnika do swoich potrzeb lub warunków panujących danego dnia na trasie. Wystarczy odkręcić pokrywę magicznej sprężynki i wyciągnąć zawartość. Po czym podmienić na żądaną sprężynkę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Tak zęby było to zobrazować jak są błotniste warunki, dużo kamieni, rzeka lepiej mieć później moc żeby nie zrywać przyczepności za szybko albo w ogóle to zakładamy zielona sprężynkę. Jak mamy do czynienia z dużymi prędkościami gdzie chcemy jak najszybciej dostać moc to zakładamy czerwoną. Z tego co wiem to nieturzy PRO jeżdżą na żółtej sprężynce z podkręconym preloaderem aby ja utwardzić i dzięki temu trochę bardziej pójść w stronę czerwonej sprężynki. Sprężynka Mocy EXC 250/300


WentylatorFan

Bez tego gajetu trasa hard enduro by wyglądała jak przejazd górskiego parowozu :) Tutaj nie ma wyboru i jeśli chodzi o mechaniczną pomarańczę to trzeba się zgłosić do KTMa po akcesoryjny wentylator. Zakłada się go nitując do chłodnicy w odpowiednich punktach. Jest to obowiązkowy punkt programu do tematu upgrade z „Ready to Race” na Ready to HardEnduro Race :) W EXC 200 ze względu na to ze nie ma startera trzeba zamontować dodatkowo akumulator, instalacja elektryczną z termostatem lub po prostu włącznik który odpala się kiedy się chce lub uważna to za stosowne. Jak zainstalować kitowy wentylator KTMa.


Termostat

W KTM pomiędzy chłodnicami jest zamontowany na wężach dodatkowo teTermostatrmostat który ma za zadanie podczas zagrzania się płynu chłodniczego otworzyć przepływ i pozwolić płynąc mu przez chłodnicę i zacząć go chłodzić.Wiadomo ze silniki podczas ciężkiego rzeźbienia w terenie nie maja chłodzenia odpowiedniego przez przepływ powietrza przez chłodnicę wiec o zagotowanie płynu bardzo łatwo. Wszystkie nasze zabiegi ze zbiornikiem wyrównującym oraz wentylatorem nic nie dadzą jeśli ten termostat się popsuje i zablokuje możliwość jakiegokolwiek przepływu płynu przez chłodnicę. Wiec pierwsze co należny zrobić to całkowicie pozbyć się tego single point of failure :) Nic nie wnosi (no może oszczędza trochę ten płyn) a może wykluczyć nasz motocykl z dalszej walki.

 


CRT Coolant Recovery Tankcrt

Choć KTM jest „Ready to Race” to i tak nasze enduraki muszą być trochę doposażone na wypadek W… Najważniejsze że oszczędza nam to wąchać parujący Maca mocz :) KTMy doposażyliśmy w brakującą cząstkę Ready to Race – CRT Coolant Recovery Tank. Innymi dodatkami do wspomagania chłodzenia jest np wymiana płynu chłodzącego na taki o podwyższonej temperaturze pracy. Wymiana korka chłodnicy na taki o wyższym ciśnieniu itd…

 


 Ochorna Dyfuzora

Problem pogiętego dyfuzora jest nieodłączną częścią połączenia HardklatkaEnduro i 2T. Następstwem wgnieceń jest zmiana charakterystyki dziamania silnika lub całkowita utrata jego mocy. Żeby się zabezpieczyć przed tym i mieć szanse ukończyć wyścig instaluje się różnego rodzaju osłony. Najlepsza jest pełna osłona która ochrania silnik oraz dyfuzor ale niestety minusem tego rozwiązania jest jej waga i to ze zbiera dużo błota dzięki któremu motocykl staje się wyraźnie cięższy. Można tez zainstalować osobno osłony dyfuzora i silnika. Wydaje sie ze najlepszym rozwiązaniem jest połączenie osłony silnia razem z klatka osłaniająca dyfuzor, dzięki temu waga zabezpieczenia nie jest za duża ale wykluczamy zbieranie błota i mamy pewną ochronę przed wgnieceniami lub całkowitą utrata dyfuzora.


Ochorna Chlodnicy

Problem pogiętego dyfuzora to jedno ale co jeśli stracimy przy upadku chłBulletodnicę? O ile będzie tylko pogięta to w niczym nie będzie przeszkadzało ale co jeśli ja urwiemy całkowicie? Z tego powodu następnym obowiązkowym elementem hardenduro jest pożądna osłona chłodnicy. Na rynku jest wiele opcji dostępnych ale w tym punkcie zdecydowanie odradzam produkt KTMa:) Osłona KTM jest ciężka i chroni chłodnicę tylko przed urwaniem lub pogięciem przy uderzeniu bocznym. Najlepszym produktem dostępnym na rynku jest BulletProofDesigns. Osłona ta jest lekka i chroni chłodnicę pod każdym względem. Przetestowane osobiście na każdy możliwy sposób:) Jedyny minus ze przez to ze ma dość wąskie oka na przodzie może zakleić się błotem i przez to trochę popsuć charakterystykę chłodzenia ale z drugiej strony jak nie ma osłony to wszystko tez się zalepi i będzie ten sam efekt.


Uchwyty/taśmytugger

Do podnoszenia, wciągania i szarpania moto założone mamy taśmy Thetugger. Tak naprawdę nie powinno ich być bo motocykl służy do jeżdżenia a nie do tych innych wymienionych celów ale… jeśli nie ma innego wyjścia to trzeba mieć za coś się złapać żeby wyciągnąć motocykl z dziury nie do wyjechania lub mieć o co zapiąć karabinek/hak linki holującej gdy jest za stromo i jest obecna zewnętrzna pomoc w pokonywaniu wzniesienia. Z innej owej beczki to można sobie samemu coś takiego zrobić.

 


Linka zabezpieczająca hamuleclinka

Linka łącząca dźwignię hamulca z silnikiem przydaje się, zęby nie stracić przez pogięcie hamulca oraz na prędkości gałąź nie weszła pomiędzy hamulec a ramę i nie wykatapultowało ridera przez nie zaplanowane zahamowanie w najmniej oczekiwanym momencie. Przy KTM sprawa jest prosta bo katalog Power Parts oferuje gotowy do szybkiej instalacji produkt.

(Visited 1 638 times, 1 visits today)