POMPA SPRZĘGŁA – Co zrobić jak klamka straci opór

W telegraficznym skrócie…

Podczas wypadu w teren straciłem sprzęgło. Po prostu klamka się zapadała bez oporu i biegu za pomocą sprzęgła nie dało się wrzucić. Jesteśmy na jakieś gruntowej drodze między wsiami i co tu teraz robić?

 1. Odkręcić pokrywkę sprzęgła i zobaczyć czy płynu nie ubyło. Zgodnie z instrukcją powinno być na 4 mm pod pokrywą. Powód, bo jak się włoży gumową uszczelkę (wypełniaczo/tłoczek) a jest więcej płynu to nadmiar się wyleje. Jeśli było go trochę tylko za mało i sprzęgło działało ale podczas gleby dostał się bąbel powietrza do układu to może sprzęgło odmówić posłuszeństwa.

magura clutch problem (4)

  2. Przyczyny wycieku są różne np. odkształcone uszczelki albo nieszczelny wąż itd… Nie ma co płakać tu trzeba działać.

magura clutch problem (2)

  3. Jak się nie popsuło coś grubego to przyczyna jest łatwa do naprawienia. Wystarczy wlać na szybko jakiś płyn hydrauliczny do sprzęgła a jak się go nie ma to jakikolwiek hamulcowy. Szału nie ma bo i tak trzeba będzie go spuścić po powrocie z trasy albo na serwisowym przystanku i zalać system prawidłowym płynem. Potem podpompować klamką aż wróci na niej opór. Potem zakręcić pokrywę zbiorniczka i można jechać dalej.

magura clutch problem (1)

  4. Jak już się zabieramy do naprawy to potrzebna jest strzykawka z apteki, wężyk z enduro shopu castorama no i poprawny płyn.

magura clutch problem (3)

  5. Nasampierw odkecamy jeszcze raz pokrywę master cylinder i…

magura clutch problem (8)

  6. Wysysamy co tam jest starego. Na górze i na dole.

magura clutch problem (5)

  7. Na dole ściągamy kapturek z kalamitki i ją delikatnie odkręcamy. Zakładamy na nią rurkę i ssamy aż przestanie lecieć :)

magura clutch problem (20)

  8. I teraz brake z tym czego się na necie nie dowiecie. Jak system jest pusty to wystarczy jak to jest mnóstwo info na forach i na YT napełnić strzykawkę nowym płynem, założyć wężyk na kalamitkę i wtłoczyć płyn do momentu aż wypełni górny zbiornik. Proste to jest jak fix. Ale tu mi się zdarzył zong. Cisnąłem tą strzykawkę tak że się złamał w niej uchwyt tłoczka i nic nie szło wpompować :( Krew mnie zalała bo przecież to miało być szybki cios. Rozebrałem górę i rozebrałem dół i nic specjalnego nie dostrzegłem. Przedmuchałem wąż i też żadnych oporów nie było. W końcu znowu zalałem i znowu napełniłem jak potrzeba, ale do góry nie szło i w dół ze zbiorniczka też nie ubywało. Co się okazało jak rozebrałem tłoczek i go delikatnie pociągnąłem do siebie to płyn zaczął schodzić na dół. No to znowu złożyłem wszystko do kupy i zalałem zbiorniczek i co? a no i nic :) Przyjrzałem się uszczelką na tym tłoczku i w zasadzie to nic na nich dziwnego nie było ale jak widać musiały się jakoś odkształcić tak że w normalnej pozycji blokowały swobody przepływ. Na necie znalazłem opisy że trzeba pchać, cisnąc itd… i powinno wejść. Kurcze nie weszło i nie wejdzie. Szkoda zachodu bo sprawa jest już przesądzona i nawet jak się da to zrobić to w krótkim okresie czasu znowu stracimy sprzęgło bo prawdopodobnie płyn ucieka własnie na tych zużytych uszczelkach.

magura clutch problem (6)

Co było robić. Telefon do przyjaciela z KTMsklep.pl i za 4 dni było paczka z serwisowym kitem do MAGURY. Co prawda mnie już w domu nie było ale co tam. Moto poczeka, ważne że już wszystko na mnie w warsztacie czekało.

ktmsklep.pl

magura clutch problem (7)

  9. Więc jeszcze raz rozebrałem pokrywę zbiorniczka.  I odkręciłem klamkę.

magura clutch problem (9)

  10. Potem należało wyciągnąć zawleczkę z białą podkładką.

magura clutch problem (10)

  11. Następnie wyciągnąć tłoczek.

magura clutch problem (11)

  12. Jak widać na załączonym obrazku różnice w o co kaman. Ten na dole jest nowy ten na górze jest stary. Uszczelki straciły swój kształt i dzięki tej małej różnicy przepływ był skutecznie blokowany.

magura clutch problem (12)

  13. Żeby wsadzić nowy tłoczek należy go najpierw przesmarować płynem w jakim będzie pracować…tak samo jak się robi z tarczami sprzęgła itp.

magura clutch problem (13)

  14. Nie posmarujesz to nie pojedziesz i tyle :P

magura clutch problem (14)

  15. Wsuwając nowy tłoczek zauważyłem że wsuwa się lekko nie jak ten stary który się blokował bo uszczelki się podwijały itd…

magura clutch problem (15)

  16. Potem w odwrotnej kolejności do poprzednich ruchów zakładamy białą podkładkę i zawleczkę.

magura clutch problem (16)

  17. Nowy kapturek kurzo ochronny jest w komplecie więc nie ma co on też jest wymieniany.

magura clutch problem (17)

  18. I to by było na tyle sprzęgło jest zreanimowane  i jak nowe. Znowu ściągamy dolny kapturek z kalamitki i ją troszeczkę odkręcamy.

magura clutch problem (18)

     19. Wlewamy płyn od góry i „

lubię patrzyć jak tak cicho spływa w dół

    ” :) Tu małe sprostowanie. Oczywiście najlepiej jest wtłoczyć strzykawką płyn od dołu tak żeby nie było żadnego kurczliwego powietrza w systemie i wtedy zakręcić kalamitkę, dolać od góry resztę brakującego płynu i gotowe.  Niestety ze względu na czas pomiędzy tym jak rozebrałem za pierwszym razem pompę i momentem jak dorwałem się do tego znowu, przerwa była tak długa że uszczelka w strzykawce odmówiła współpracy więc trzeba było iść nie po tej jedynej ortodoksyjnej drodze i kombinować survivalowo :P
   Tak samo jak o tej poprawnej metodzie poluzowałem kalamitkę i wlałem płyn na górze i czekałem aż sobie zacznie wypływać przez nią na zewnątrz, po czym ją zakręciłem. To już wiem że płyn był w systemie tyle że z powietrzem które jest nie pożądane.

magura clutch problem (19)

   20. Więc zacząłem pompować klamką do momentu aż bąble powietrza przestały się pojawiać a klamka znowu dostała opór. Zostawiłem jeszcze na jakiś czas otwartą pokrywę żeby się upewnić że wszystko ujdzie naturalnie po czym założyłem gumkę i zakręciłem pokrywę.

magura clutch problem

Sprzęgło gotowe i działa jak nowe.

Co jest ważną lekcją dla mnie i dla innych.  Po pierwsze nie ufaj bezgranicznie internetowi :) Po drugie naprawa jest banalnie prosta i pewnie ze 100pln zostało w mojej kieszeni :)

(Visited 11 532 times, 1 visits today)