MotoCarrier

Sprzęt do przewożenia motocykla produkowany jest w Rumi i był wzorowany na US&Amańskim ultimatemxhauler.

Jak to w Polsce bywa jesteśmy tanią siła roboczą prawie tak jak w Chinach tyle tylko że z kilkoma małymi różnicami. Nie pracujemy z miskę ryżu, jakość Q jest o niebo lepsza i nie kopiujemy bezmyślnie.

Podczas pierwszych prób wykonania polskiej wersji okazało się że oryginał trzeba troche poprawić żeby było bezpieczniej i stabilniej… :)

Druga sprawa to informacja dla tych co mi teraz nie uwierzą i planują kupić oryginał. Jeśli sie nie ma samochodu sprowadzonego z USA z tzw hitch recever 2″ (51 mm) minimum clasy III to nie dość że może nie wytrzymać mocowanie to jeszcze nasze profile 50mm są mniejsze niż ich 2″ (51mm). Nie to żebym się czepiał ale robi się z tej małej imperialnej różnicy dość duży problem.

Motocarrier oferuje i zapewnia cały komplet do przewozu motocykla dostosowany do polskich warunków oraz o większej stabilności i bez żadnego zbędnego w tym wypadku headache :)

Zapomniał bym dodać o jeszcze jednej sprawie. W komplecie jest dodana tablica rejestracyjna z oświetleniem tak żeby Policja nie miała żadnego ale…

Co do tzw sztandarowego FAQ:

1. Czy się to nie urwie?

Nie nie urwie się, Koledzy wożą motocykle na dystansach ogólno europejskich i nie mają żadnych problemów. (patrz poniżej offroad test)

2. Czy Policja nie zatrzyma nas za wystający za samochodem motocykl?

Nawet jeśli zatrzyma to nic nie zrobi ponieważ całość nie wystaje poza obrys samochodu (lusterka) oraz nie jest wysunięte dalej niż 1,5m z tyłu samochodu. Dodatkowo tablica ze światłami jest na zewnątrz więc nie ma powodów się czepiać.

3. Czy moja żona/mąż, teść/teściowa, kochanka/kochanek mogą mi pomóc załadować motocykl na carrier?

Oczywiście… Dzięki lewarkowi każdy podniesie platformie w górną pozycje a dzięki wcześniejszemu pomierzeniu wysokości mocowania haka oraz prześwitu pod motocyklem i indywidualnemu dostosowaniu nie trzeba dzwigać moto tylko wystarczy je wsunąć na platforme będącą dokładnie pod osłoną silnika. (tego też nie ma Hamerykańska wersja).

Jako tip moge dodać że na dalszych dystansach warto ściągnąć koła z motocykla żeby zminimalizować ramiona sił działających w każdym z możliwych kierunkach.

Moim zdaniem na motocarrier maxymalnie wejdzie motocykl o wadze do 140kg czyli KTM EXC 500. Więcej zaczyna robić sie dziwnie przy pokonywaniu śpiących policjantów itp…

Dodatkową nie pisaną zaletą motocarriera jest to że w terenie będąc zmuszonym do serwisu moto mamy do dyspozycji idealny podnośnik/stojak dający łatwy dostęp do bebechów motocykla.

motomxcarrier

Zasada montażu i demontażu jest prosta. Wystarczy wsunąć carrier w profil ku temu przygotowany i zablokować(ręcznie) śrubą z zawleczką. Gotowe.

Następnie najechać motocyklem nad platformę i dwoma śrubami (ręcznie) przechodzącymi przez podnóżki zamocować go na stałe. Dodatkowo od góry wsunąć i zablokować śrubą (klucz 17) poprzeczkę która dodatkowo stabilizuje motocykl podczas transportu. (tego też nie ma wersja Hamreykańska a robi dużą różnice)

motomxcarrier instalacja

Następnie za pomocą kilku ruchów lewarka podnieść motocykl do górnej pozycji i przy pomocy kolejnej śruby (ręcznie) z zawleczką zablokować ramiona na stałe. Uchwyt lewarka jest demontowany i ma zaprojektowane swoje miejsce tak że zawsze jest pod ręką i nikomu nie zawadza co jest bardzo dużym plusem.

motomxcarrier instalacja 1

Ręczne śruby z zawleczkami są w kolorze czerwony i mają odpowiednie uchwyty żeby było widocznie i wygodnie. Znaczy się szybko można skontrolować że wszystko jest OK i można jechać.

motomxcarrier instalacja 2

Na zdjęciach widać taśmy przypięte. Chodzi o to że żeby zminimalizować jeszcze bardziej ruchy zestawu na uchwycie jest dospawane oczko do którego przypinamy i stabilizujemy w ten sposób przód i tył motocykla. Nic nas to nie kosztuje a robi dużą różnicę i znowu tego też nie ma wersja Hamerykańska :)

A tak wygląda cały zestaw gotowy do drogi. Można jeszcze dodać taśmie miedzy półką kierownicy a obręczą żeby podnieść koło przednie ale nigdy tego nie robiłem i też było fajnie :)

motomxcarrier instalacja 3

Ten filmik już kiedyś tu się pojawił ale go powtórzę bo dobrze obrazuje wytrzymałość zestawu na rożne przeciążenia a zakładam że nikt nie będzie go tak testował no bo i po co :)

Tak więc jak ktoś ma problem z miejscem na przyczepę w garażu oczywiście o ile w ogóle ma garaż to motocarrier z Rumuni ups z Rumi jest mega super dobrym rozwiązaniem.

Dodatkowo wyższością motocarriera nad przyczepą jest: niższe zużycie paliwa, wyższa prędkość przelotowa oraz brak kosztów dodatkowych jak opłaty drogowe, opony, ubezpieczania itd…

Powinienem jeszcze zrobić test motocarriera na trasie Transfăgărășan ale akurat nie mam jej pod ręką :)

(Visited 2 635 times, 1 visits today)