FOLIA NRC – MUST HAVE

Folia NRC jest to podstawowy sprzęt na temat przetrwania i ratownictwa. Nie, nie jest niezbędny jak nóż czy krzesiwo, ale nie mniej jednak bardzo potrzebny. Dlatego właśnie znajduje się na liście sprzętu wymaganego w survival KIT na Redbull Romaniacs.

Przyjrzyjmy się trochę bliżej temu czemuś.

Mały nic sobą niemówiący zwinięty pakiecik jest mniej więcej wielkości kartki papieru A6, czyli zwykłe pół zeszytu szkolnego o wadze ok. 62 g :). Po rozłożeniu to tylko i po prostu kawałek foli o srebrnym kolorze z jednej i złotym z drugiej strony.

folia nrc shield (1)

Ha i tu zaczyna się cudowność tej foli, która jest z rodzaju MUST HAVE :)

Zacznijmy od tego, że ten mały pakiecik po rozłożeniu osiąga standardowe wymiary 210 × 160 cm, a to już jest bardzo dużo.

Do rzeczy Panowie i Panie, bo sam się zaczynam nudzić… :)

W razie wypadku poszkodowanego należy nim owinąć po to, żeby nie wytracał swojego naturalnego ciepła. Nie będę wdawał się w szczegóły, dlaczego, bo każdy powinien wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy przed medycznej.

Pytanie której strony użyć? A srebrną czy złotą, bo słyszałem, że…

Po prostu zawinąć poszkodowanego i czekać na pomoc. W końcu to jest folia, która nie oddycha.

Ale o co chodzi z tymi kolorami?

To jest proste zagadnienie z fizyki nie do końca jądrowej… :P
– srebrny kolor odbija ciepło, dlatego w celu utrzymania ciepła ciała musi być skierowany do ciała,
– złoty kolor oddaje ciepło, czyli je uwalnia/dlatego stosujemy go w sytuacjach, w których ciepło ma być odprowadzone na zewnątrz… ostudzić poszkodowanego.

Załatwiliśmy temat poszkodowanego, zastanówmy się nad jeszcze innymi zastosowaniami foli NRC:

Na pewno sygnalizacyjne… Folia rozłożona na ziemi jest widoczna dla statku powietrznego z daleka. Ponieważ ma regularny kształt, który nie występuje w środowisku naturalnym. No i po prostu odbija światło.

folia nrc sign

Jest jeszcze jedno jej wymowne zastosowanie a mianowicie zbudowanie z niej prostego ale skutecznego schronienia, które da osłonę przed deszczem oraz może działać jako ekran odbijający ciepło ogniska. Ustawione odpowiednio ognicho grzeje po klacie a folia daje ciepełko na nery :)

Cały widz polega na tym, żeby umieć zawiązać rogi tak, żeby folia się nie podarła. Naturalne jest, że najłatwiej jest zrobić dziury na rogach, ale tak to daleko nie zajedziemy. Odpowiednim rozwiązaniem jest zawinięcie szyszki albo kamienia tak, żeby zrobić twardy punkt podparcia dla linki. No i linkę naciągnąć odpowiednio na rogach tak jak nam pasuje.

Skąd wziąć folie NRC?

Folie można kupić w każdym sklepie ze sprzętem sportowym albo po prostu w aptece, a także folia NRC jest na standardowym wyposażeniu każdej apteczki samochodowej czy motocyklowej.

To tak było odnoście regulaminowego wyposażenia w sprzęt przetrwania na RBR. Nie wystarczy ją mieć — trzeba jeszcze umieć ją użyć :P

(Visited 1 174 times, 1 visits today)