COOLANT RECOVERY TANK

Problem polega na tym że większość starszych motocykli enduro jest wyposażone w pojemnik na przelewający się płyn chłodniczy. KTMy i nie tylko a szczególnie super lekkie motocykle do Hard Enduro pozbawione są tego elementu.

Jeśli motocykl jest rozgrzany do granic jego możliwości to płyn chłodzący z powodu podgrzania się zmienia swoją objętość i po otwarciu termostatu zaczyna wylewać się przez wentyl na zewnątrz chłodnicy. Taka opcja nie przeszkadza jak kręcimy się w kółko na torze motocrossowym.  Ale jak wchodzimy na odludziu w trudny teren z powolnymi trialowymi sekcjami a dodatkowo jest właśnie upalny dzień to ostatnią rzeczą jest utrata i marnowanie płynu chłodniczego.

Jest na to rozwiązanie… Trzeba zainstalować zbiornik przechwytujący ten płyn połączony rurką z wentylem.

Dzięki temu rozwiązaniu gotujący się płyn zamiast wylewać się bez sensu na ziemie grożąc przegrzaniem silnika jest zbierany to pojemnika i kiedy silnik się ochładza płyn jest zasysany z powrotem do chłodnicy tak by być powtórnie użytym.

Jest kilka patentów na mocowanie samego zbiorniczka i poprowadzenie węży. Poniżej przedstawiamy wersje CRT zastosowaną przez nas.

Instalacja jest banalnie prosta. Wystarczy usunąć z wentyla oryginalny krótki wężyk i założyć ten dostarczany przez producenta.

coolant recovery tank (1)

Następnie pod zbiornikiem paliwa poprowadzić go do puszki filtra powietrza. Można nawiercić dziurę albo poprowadzić tak jak idzie wiązka przewodów elektrycznych. W drugim rozwiązaniu robi się trochę ciasno.

coolant recovery tank (2)

Potem prowadzimy wężyk dalej przez puszkę na drugą jej stronę obojętnie jak ale jak zrobimy to starannie to potem przy czyszczeniu filtra nie będzie nam ona przeszkadzała.

coolant recovery tank (3)

Następnie butelkę trytkami przypinamy do ramy pod pokrywą filtra powietrza. Wszytko idealnie pasuje:)

coolant recovery tank (4)

Pozostaje tylko wyprowadzić odpowietrzenie z drugiej strony butelki na zewnątrz  (albo i nie) i robota skończona.

coolant recovery tank (5)

Gowy KIT można też kupić od innego producenta np. Motionpro.

Ale prawdę mówiąc to można sobie samemu zrobić coś takiego w systemie Enduro DIY :)

Plastikowa buteleczka z apteki + klej silikonowy + wężyki z Castoramy…:)

coolant recovery tank (6)

Tak z innej a zarazem tej samej beczki to żeby przeciwdziałać przegrzewaniu się płynu chłodniczego można zastosować taki o podwyższonej temperaturze wrzenia oraz inny korek chłodnicy który otworzy cię przy wyższym ciśnieniu.

(Visited 724 times, 1 visits today)