PLANOWANIE TRASY GPS

Sam mam z tym problem gdzie kliknąć jak tego za często nie robie więc pozwalam sobie temat opisać i dodać do bazy danych enduro GPS-NAV

Chodzi o to żeby zaplanować sobie trase na odbiornik GPS przy użyciu goole maps. Jest to bardzo kreatywne narzędzie dzięki któremu np. zaplanowałem trase śładami nie istniejącej już kolei węglowej.

Rysowanie trasy w google map

1. Najpierw logujemy sie do Google Map

logowanie do GM

2. Rozwijamy menu i wchodzimy w „zakładkę moje mapy

zakladka moje mapy

3. Klikamy utwórz mape i pojawia sie nowa mapa z narzedziami do rysowania.

klikamy utworz mape

4. Na nowej mapie klikamy na zakładke mapa podstawowa żeby zmienić widok na zdjecia satelitarne jeśli jest taka potrzeba. Używając narzędzia do rysowania wyznaczamy trasę lub same punkty trasy.

narzedzia do rysowania

5. Punkty na mapie zapisujemy klikajac na dodaj znacznik.

punkty na mapie

6. Trasę na mapie zapisujemy przez klikniecie na rysuj linie. Kończymy rysować trase przez drugie kliknięcie na ostatni punkt lini.

linie na mapie

 

W tym momencie mamy już gotową trase do wysłania na odbiornik GPS ale żeby to zrobić trzeba te trase/dane przekonwertować między rozszerzeniami plików i do tego używamy dodakowych narzędzi.

Export danych z Google Map do Basecamp albo MapSource.

1. Rozwijamy menu i klikamy na exportuj do formatu do KML

Export do KML

2. Na stronie www.gpsvisualizer.com wybieramy plik .gpx i ładujemy nasz plik .KML i naciskamy CONVERT.

GPS Vsualizer

3. Po otwarciu nowej strony klikamy na plik .GPX i ściągamy go na swój komputer.

GPX output

4. Pobieramy progam Basecamp albo Mapsource z oficjalnej strony Garmin i instalujemy na swoim komuterze.  Basecamp zastąpił Mapsurce który moim zdaniem jest prostszy i bardziej przejrzysty no ale o gustach się nie dyskutuje :)

5. Po otwarciu programu kilkamy otwórz i wybieramy nasz plik .GPX

open mapsource

6. Automatycznie nasze punkty i trasy pojawią się na ekranie mapy. Jeśli wgrana jest jakaś mapa bazowa to będzie ona podkładem. W naszym wypadku to nie jest ważne więc jest czysto na ekranie.

punkty i trasy w mapsource

Export trasy i punktów do odbiornika GPS

7. Podpinamy do komputera przez USB nasz odbiornik i następnie klikamy wyślij do urządzenia i wysyłamy. Wybieramy tylko co chcemy wysłać i gotowe.

przeslij do urzadzenia

8. Po odpięciu urządzenia od komputera i jego przejściu w stan pracy, powinny się w jego danych znaleźć odpowiednie punkty i trasy gotowe do urzywania podczas naszych wypadów w teren.

trasa na gps

To by było na tyle. Proste nie… :)

(Visited 2 821 times, 1 visits today)